تبلیغات
موسیقی سنتی - "یا دوست" كنسرت داود آزاد

"یا دوست" كنسرت داود آزاد

 

نوع مطلب :كنسرت های جدید ،اخبار موسیقی ،

نوشته شده توسط:مهدی

سلام دوستان این هم كنسرت داود آزاد  كه تقریبا" جدیده


 

داود آزاد نوازنده ، خواننده و تئوریسین موسیقی برجسته کشورمان در طی اجرای کنسرتهای دوره ای خود در شهرهای مختلف ایران ، از تاریخ 4 تا 6 خرداد ماه سالجاری، در همدان با گروه سهروران به اجرای کنسرت پرداخت. گروه موسیقی سهروران با هماهنگی آموزشگاه موسیقی نوا همدان به سرپرستی استاد داود آزاد ، مرکب نوازی و مرکب خوانی را دو قسمت اجرا کردند که در هر سه روز برگزار کنسرت با استقبال گسترده و غیر منتظره مردم رو به رو شد. به طوریکه بلیطهای کنسرت چندین روز قبل از برگزاری آن تمام شد و سالن برگزاری ، مملو از جمعیت مشتاق و علاقمندان موسیقی اصیل شده بود. این نکته را میتوان به فال نیک گرفت که با وجود هجمه وسیع موسیقی بی ریشه و عوام پسندی که در دهه اخیر، در جامعه رواج داده شده است، هنوز میتوان امید داشت که با فعالیت هنرمندان موسیقی اصیل و تغییر رویه ارگانهای فرهنگی  و به خصوص تلویزیون ، گرایش مردم را به طور فزاینده ای به موسیقی ملی ایران افزایش یابد.

اجرای گروه سهروان به سرپرستی داود آزاد به مناسبت هشتصدمین سال تولد شاعر بزرگ و پرآوازه کشورمان، مولوی بود که در دو قسمت به شرح زیر برگزار گردید:

 

قسمت اول

شمس الدین --------------بیات اصفهان

مستان --------------------عراق ماهور

لیلی -----------------------شور

آن دلبر من -----------------بیات اصفهان

ای عاشقان-----------------ماهور

یا دوست -------------------ماهور

قسمت دوم

به ساقی در نگر -----------شور و دشتی

گل سنبل -------------------همایون

پای خم ---------------------افشاری

ساقی مستان --------------افشاری

بت زیبا---------------------بیات ترک

 

شرحی مختصر بر زندگینامه داود آزاد بر اساس بروشور منشتر شده در کنسرت:

·         متولد 1342 ارومیه

·         فراگیری موسیقی را از بیست سالگی به صورت خود آموز شروع کرد.

·         تدریس موسیقی را از بیست و یکسالگی آغاز نمود.

·         نوازنده سازهای تار ، سه تار ، عود ، رباب ، تنبور ، دف و کمانچه

·         بیش از بیست سال پژوهش در شیوه نوازندگی قدما(تار بیگجه خانی ، تار مرتضی نی داود،تار آقا حسینقلی،سه تار سعید هرمزی ، آواز طاهر زاده و اقبال آذر و قمرالملوک وزیری)

·         انتشار آثاری چون آلبومهای(مکتب تار تبریز، در بهار امید ، آی ایشقی و به یاد هرمزی)

·         آهنگساز و خواننده آلبومهایی چون نور جان ، می بی رنگی ، کوی تو ، در میخانه ، دیوان شمس و باخ

·         بیش از سیصد اجرا در کشورهای اروپایی ، هند ، استرالیا و امریکای شمالی

·         وی اولی موزیسین ایرانی است که در کشورهای مالت، باهاماس ، رادیو کلاسیک اتریش و... اجرا داشته است و نیز اولین سخنران ایرانی با موضوع موسیقی ایرانی در دانشگاه آکسفورد.

·         اجراهای سال 2007 در کشورهای اتریش ، سوئیس> اسکاتلند ، انگلستان ، فرانسه، کانادا، استرالیا، فستیوال مولانا در ترکیه و اجرای ویژه به نفع مردم لبنان در لندن

 

همراهان داود آزاد در این کنسرت

·         فرزاد عندلیبی ، نوازنده دف : وی متولد 1347 سنندج و شاگرد استاد مرحوم عبدالصمد عندلیبی و جمشید عندلیبی است . او اجراهای بسیاری در ایران و خارج از کشور با هنرمندان مختلف داشته وبیش از 30 کاست با برخی هنرمندان شهیر اجرا نموده است.

·         علی پژوهشگر  ، نوازنده عود : متولد 1356 مشهد و دارای فوق لیسانس موسیقی است . شاگرد استاد نریمان بوده است و هم اکنون مدرس دانشگاه موسیقی و هنرستانئ موسیقی و همچنین سرپرست گروه نریمان و عضو ارکستر ملی است .

·         نوید دهقان ، نوازنده کمانچه : متولد 1361 انزلی و شاگرد استاد فرج پوری است .او همکاری های مختلفی با اساتید در آلبومهای متعدد داشته است .